css buttons by Css3Menu.com


  
 















Tészták

A csigatészta
     Ez egy igazi lakodalomból nem hiányozhatott. De egyéb alkalomkor szentségtörés volt ilyet tenni a levesbe. Ma már a csigatészta is olyan, mint a kalács. Nem fűződik hozzá semmiféle szentség. Van a boltban, lehet venni, semmiféle alkalom nem kell hozzá, csak a szándék.
Tésztából csiga csak friss állapotban készülhet. Ha megszárad, nem pödrődik fel az orsó hegyén.
Az asszonyok a konyhában gyúróteknőt vettek elő. Ebbe lisztet szitáltak, annyit, amennyit öt tojás nedve felvesz. Nem kell sok liszt a tojásához, mert akkor a tészta túl kemény. Ha a liszt a tojás hozzáadásával tésztának áll össze, akkor a teknőben forgatva kigyúrják. Amikor már egyenletes szép, sárga, egyöntetű, és nem réteges, nyújtódeszkára helyezve egy kevés liszt rápergetésével nyújtani kezdik. Ahogy szélesedik, úgy forgatják egyik oldalról a másikra.
Ha a kinyújtásával végeztek, akkor ott a táblán derelyemetszővel az egész szál tésztát felaprítják kétcentinyi kis kockákra. Tányérra teszik, beviszik a szobába, ahol már várják a csigakészítő asszonyok.
Abrosz az asztalon, rajta a borda, elkezdik a csigatészta készítését. A kis darab kockatésztákat egyenként helyezik a borda sűrű nádlemezeire, az orsó hegyét a tészta egyik sarkára helyezik, rányomják, és feltekerik a tésztakockát. Ezáltal lesz a tésztából csiga. Leveszik a kész csigatésztát az orsó hegyéről, egy másik tábla vagy kosárba gyűjtik össze, majd az aznapi munka végeztével elterítik az asztalra helyezett abroszon, hogy száradjon.
Egy idő után meg is forgatják, ha már jól megszáradt, akkor öntik a szellős tarisznyába, várva vele a felhasználásig.
 
Grízgaluska
Húsleves nélkül gyermekágyas asszonynak nem vitt ebédet senki. Mert a húslevestől van az asszonynak a legtöbb tejük. Hogy a leves mégis könnyű legyen, nem tett bele keményre gyúrt nehéz tésztát, hanem grízgaluskát főztek hozzá.
A grízgaluska úgy készül, hogy két egész tojást tányérban felvernek, de nem habbá. Egy fél kávéskanál szódabikarbónát beletéve, abban jól elkeverve, lassan, állandó kavargatás közben a tojáshoz csurgatják a búzadarát, egy jó félmaroknyit. Újra meg újra megkeverik az anyagot, aztán vagy forrásban lévő vízbe, vagy a levesbe szaggatják, kávéskanállal. Befedik az edényt, és lassú tűznél kifőzik a galuskát. Ha a levesben főtt ki, egyből lehet tálalni. Ha a vízben, akkor óvatosan kiszedik abból, és a levesestányérba teszik. A grízgaluska akkor jó, ha se nem kemény, se nem puha. Ha túl puha, szétmállik, a keménynek meg nem fő ki a közepe. A grízgaluska jó többféle levesbe is!

Levestészták
Ha már a levestészták királynőjéről volt szó, akkor had jöjjön sorban a többi is. Mert húslevesben való tésztát Majtison nagyon sokfélét készítettek. Szinte nem volt egymás után két vasárnap, hogy azonos formájú tésztát tett volna anyám a levesbe. Sokszor kétféle tésztát is készített, két tálban főzve ki az aznapra való levest. Így mindenki azzal a tésztával ette a húslevest, amellyel a legjobban szerette.
A levestésztáknál kevesebb tojást tettek a lisztbe, mint a csigatészta készítéskor. Hogy elég nedvesség legyen a liszt összeállításához, egy kevés vizet is öntöttek a gyúróteknőbe. A levestészták készítéskor sót nem szoktak tenni a lisztbe, mert az a tésztát meglágyítja.
A továbbiakban minden úgy történik, mint a csigatészta készítésekor. Gyúrás, nyújtás, de itt a kinyújtott szál tésztát meg lehet szárítni. Aztán következik a különböző alakú tészták – eperlevél, kockatészta, cérnametélt – felvágása.

















vertical menu css by Css3Menu.com